Bucățică de iubire.

Mușcă din mine. 
Gustă puțin din sângele ce-mi curge vine. 
Te rog nu uita să savurezi ultima lacrimă.
Te rog nu mă numi doar o anonimă.
Eu am fost și consider că sunt.
A ta, dar ăsta-i doar un amănunt.
Hai să trecem la lucruri mai serioase.
Cum ar fi că totul în mine se-ntunecase.
Dar nu-i numai asta, că doar nu-i totul negru.
Ba chiar ochii, părul, bine e doar un cadru.
Mă privești, în detaliu, mă sperii cu fiecare zâmbet.
Ești așa dulce când zâmbești, pe mine scrie diabet. 
Serios ?  Chiar n-ai m-ai văzut cum e să nu te saturi de tine ?
Privește-te în oglindă, te rog, nu te vei mai abține.
E ciudat cum îmi e dor de tine, dar te privesc de mult.
Cum zâmbetul nu ți-a dispărut de pe chip, salt.
Salt, la altă poză cu tine, ce credeai că-s lângă tine ?
Da sunt. În spate. Privește-mă pe mine.
Nu ? Nu sunt ? Uită-te mai bine, uite.
Cum ființa mea încearcă să te sărute.

------------------
Aiureală.
Într-o seară.